Święta Bożego Narodzenia we Francji

10/18/2015

"Wiele dni przed Bożym Narodzeniem w miastach i miasteczkach  Francji  odczuwa się świąteczny nastrój. Dekoruje się fasady urzędów. Stawia się olbrzymie choinki na  placach. Drzewa przy głównych i reprezentacyjnych ulicach ozdabiane są kolorowymi lampkami. Sklepy przygotowują świąteczne dekoracje.


Na początku grudnia rodzice kupują dzieciom tzw. Calendrier de l'Avent (Kalendarz  adwentowy).
Maluchy codziennie otwieraja jedno okienko kalendarza, zjadają znalezione łakocie, pospiesznie piszą listy do Mikołaja (Père Noël).

Rodziny dekorują dom, głównie na zielono, używając ostrokrzewu (le houx), oraz zapewniajacych szczęście lisci jemioły (le gui).

Niektórzy dekorują drzwi do domu niedużym, świątecznym wieńcem (couronne), rozkładają kupione lub przygotowane własnoręcznie szopki, ustawiając w nich figurki (santons) przedstawiające dzieciątko Jezus, Marię i Józefa.


Gospodynie przygotowują świąteczny stół. We Francji zazwyczaj rodzice przyjmują swoje dzieci i wnuki, chyba że są starsi i słabego zdrowia, wówczas dzieci organizują tzw. zjazd rodzinny. Le réveillon (posiłek przed lub po pasterce) lub swiąteczny obiad 25 grudnia składa się najczęściej z następujących dań:
- huîtres (ostrygi)

-foie gras (specjalna wątróbka gęsia lub kacza)

- saumon fumé (wędzony łosoś)

- boudin blanc (biała kaszanka)

- dinde aux marrons (indyczka nadziewana jadalnymi kasztanami)

- świąteczne ciasto: bûche de Noël.Père Noël (Mikołaj), w nocy z 24 na 25 przeciska się jakoś przez komin i doręcza zamówione podarki wkładając je do buta lub pod choinkę."

You Might Also Like

0 komentarze

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *